دانشگاه نسل سوم- اخبار پایگاه
بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران از مرکز کوهورت اکسیر و شتابدهنده هلثینو

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۱ | 
نماینده سازمان بهداشت جهانی، راه اندازی مرکز کوهورت و شتاب دهنده در دانشگاه علوم پزشکی ایران را برای ارتقای شاخص های سلامت بسیار موثر است. 
به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه ایران: نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران مورخ 20 آبان ماه  از مرکز مطالعه هم گروهی سلامت کارکنان ایران بازدید نمودو  با تمجید از طراحی دقیق،  گستردگی ابعاد و منابع و نیروی انسانی توانمند به کار رفته در این مطالعه، تاکید کرد: یافته های این مطالعه کمک موثری به بازطراحی محیط های کاری در ایران با هدف ارتقای شاخص های سلامت کارکنان خواهد کرد. دکتر کریستف هاملمان اظهار داشت: طراحی دقیق، ابعاد وسیع مطالعه، منابع و تجهیزات فنی مناسب و نیروی انسانی آموزش دیده فعال در این مطالعه من را عمیقا تحت تاثیر قرار داد. با توجه به این که این مطالعه 30 سال به طول خواهد انجامید مطمئنا یافته های بسیاری خواهد داشت که می تواند در طراحی مجدد محیط های کاری و تشویق کارکنان به تلاش در حفظ و ارتقای سلامتشان بسیار موثر باشد.
وی  گفت: با توجه به کیفیت بالا و روش های اجرایی بسیار خوب این مطالعه فکر می کنم تنها کمکی که می تواند سازمان جهانی بهداشت به این طرح بکند از حیث معرفی و دیده شدن بیشتر این مطالعه به سایر مراکز تحقیقاتی و دپارتمان های سلامت شغلی در سراسر دنیا و همچنین کمک به برقراری ارتباطات بیشتر برای استفاده موثرتر از داده های این مطالعه در بخش های ذی ربط است.
 دکتر هاملمان طی این بازدید از بخش ها و ایستگاه های مختلف آزمایشگاهی و اندازه گیری کوهورت سلامت کارکنان ایران (اکسیر) دیدن کرد و توضیحات لازم در هر بخش توسط دکتر سید عباس متولیان، رئیس و کارکنان مرکز به وی ارائه شد.  
به گفته دکتر متولیان، کوهورت سلامت کارکنان ایران از خرداد ماه 1396 با ارزیابی سلامت کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی دانشگاه علوم پزشکی ایران (شامل 16 بیمارستان و پنج شبکه بهداشتی – درمانی) و ستاد وزارت بهداشت شروع به کار کرده  که هدف آن بررسی و شناسایی عوامل خطر شغلی و غیر شغلی بیماریهای غیر واگیر شامل عوامل ژنتیکی، محیطی، اجتماعی، اقتصادی و عادات و رفتارهای شخصی و تاثیر آن بر سلامت و کیفیت زندگی کارکنان در زمان اشتغال به کار تا بازنشستگی و پس از آن است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از چهار هزار و 120 نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران و ستاد وزارت بهداشت به صورت داوطلبانه در این مطالعه شرکت کرده اند. 
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران همچنین از شتابدهنده سلامت دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی ایران (هلثینو) که چندی پیش در جریان سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به ایران افتتاح شده بود، بازدید کرد.
دکتر هاملمان با تمجید از اقدام دانشگاه علوم پزشکی ایران در راه اندازی این شتابدهنده که نخستین شتابدهنده دانشگاهی کشور در حوزه سلامت دیجیتال است اظهار داشت: نوآوری و ارائه محصولات فناورانه در حوزه سلامت کمک شایانی به ارتقای سلامت عمومی است و شتابدهنده های تخصصی نظیر هلثینو با کوتاه کردن مسیر تبدیل ایده به محصول دسترسی مردم به این محصولات را تسریع می کنند. وی تصریح کرد :که برای ارتقای نظام سلامت، لازم است که تکنولوژی های جدید در قالب محصولات نو آورانه در اختیار مردم قرار گیرد و اینکه دانشگاه علوم پزشکی ایران سعی دارد علاوه بر آموزش و پژوهش روی زمینه فناوری و نوآوری تمرکز کند، بسیار ارزشمند است. 
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران با اشاره به ارتباط و همکاری مستمر این نمایندگی با دانشگاه علوم پزشکی ایران و مراکز وابسته به آن اظهار کرد : بازدید امروز و آشنایی وی بیشتر با توانمندی ها و فعالیت های این دانشگاه قطعا در تقویت این همکاری ها موثر خواهد بود.

نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه نسل سوم:
http://iums.ac.ir/find.php?item=360.35029.92756.fa
برگشت به اصل مطلب