دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • محتوی مربوط به دانشگاه نسل سوم
  • آموزش و پژوهش
  • مرکز رشد فناوری دانشگاه
  • فعالیتهای دانش بنیان
  • کار آفرینان برتر دانشگاه

​ساخت اولین مفصل زانوی مصنوعی توسط عضو هسته فناور دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۲۷ | 
اولین مفصل زانوی مصنوعی توسط عضو هسته فناور دانشگاه علوم پزشکی ایران ساخته شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: هادی شعبانی  عضو هسته فناور راه گشایان تفاوت زیست در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه عنوان نمود: به دعوت وزارت بهداشت به عنوان هسته فناور در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران مستقر شدم.
شعبانی بیان کرد: من کلمه معلولیت را به تفاوت زیست ترجمه کردم و محصولی را ساختم که برای قطع عضو پا به هر دلیلی  ( تصادف ، دیابت ، مشکل مادرزادی) مناسب است.
وی خاطر نشان کرد: حدود 10 سال پیش بر اثر حادثه رانندگی یکی از پاهایم قطع شد و با اعزام به فرانسه یکی از پیشرفته ترین پروتزهای زانو که هزینه ای بالایی هم داشت ، استفاده کردم ، ولی با توجه به حرکات زیاد ورزشی ، این مفصل دوام زیادی نیاورد و در طول چند ماه خراب شد.
لازم به ذکراست مفصل نامبرده قابلیت تعمیر نداشته و تهیه مفصل جایگزین هم هزینه بالایی دارد.
شعبانی اظهار کرد: بجای افسردگی  فکر کردم که  چگونه می توانم دوباره دوچرخه سواری کنم،
 لذا  در این حوزه پژوهش کردم و آموزشهای فنی لازم را  کسب نمودم.
وی گفت: توانستم با پیگیری و تلاش ، اولین زانوی مصنوعی در تاریخ ایران را بسازم که جنس آن از آلیاژ آلومینیوم است و وزن آن کمتر از یک کیلو گرم می باشد.
شعبانی با اشاره به اینکه این محصول را برای حل مشکل خود ساختم تصریح کرد: از دیگر ویژگی این مفصل ، زاویه خم شدن آن تا حد بسیاربالا می باشد که برای انجام دوچرخه سواری مناسب است .
همچنین این محصول نسبت به مشابه های خارجی بسیار ارزانتر می باشد.
عضو هسته فناور دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام داشت: حضور در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه ، انجام کار تیمی و همراهی انواع متخصصان و روانشناسان سبب می شود کار به صورت علمی تر ارزیابی گردد و در نهایت بتوانیم محصول چند کاربردی را به تولید انبوه برسانیم.
وی ضمن تشکر از حمایت مقام عالی وزارت و دکتر وطن پور رییس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت اعلام نمود: با وجود تعداد کثیری از افراد معلول در جامعه و با توجه به هزینه پایین این محصول ، عدم وابستگی به دوران تحریم و کیفیت مناسب ، افرادی که به تازگی دچار آسیب شده اند و اعتماد به نفسی پایینی دارند می توانند از آن استفاده نمایند .
شعبانی در خصوص هدف از ساخت این محصول کاربردی برای  ورزش دوچرخه سواری بیان داشت: با توجه به اینکه افراد  بعد از معلولیت ، فعالیتشان کم می شود و به چاقی شکمی و تحلیل ستون فقرات دچار می شوند ، دوچرخه سواری کمک می نماید تا سبک زندگی این گروه اصلاح شود.
ایشان ابراز نمود: مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران یک محیط دوستانه و علمی می باشد و امید است با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران بتوانیم این محصول را به کشورهای عراق و افغانستان که دارای بیشترین قطع عضو هستند صادر نماییم.
از کاربردهای دیگر این محصول می توان به استفاده در مراکز کاردرمانی و انتخاب موضوع پایان نامه دانشجویی اشاره کرد.
شعبانی ادامه داد: اگر تعامل بین آنهایی که به جامعه پزشکی نیاز دارند و محیط های علمی افزایش یابد به تبع نواقص تولید محصول هم سریعتر برطرف می گردد.
گفتنی است هادی  شعبانی متولد 61 ، فارغ التحصیل رشته هنر و مدرس هنر، دارای رکورد دوچرخه سواری ملی و خاورمیانه موفق به تولید اولین مفصل زانوی مصنوعی در تاریخ ایران شده است که برای انجام دوچرخه سواری و پیاده روی مناسب است.
وی در حال حاضر در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان عضو هسته فناور راه گشایان تفاوت زیست مشغول به فعالیت می باشد.


تهیه خبر: رهنوردCAPTCHA

دفعات مشاهده: 165 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر